Az esküvő költségvetése – avagy ciki-e a budgetről beszélni?

Fontos téma, de nem beszélünk róla eleget, mert sokszor még mindig tabusítva van, viszont valljuk be, a budget meghatározása nélkül nem tudunk hatékonyan esküvőt szervezni. A budgetről beszélni nem ciki vagy kellemetlen, hanem muszáj, tehát ne érezzetek ebben semmiféle negatív felhangot. Alapvetően mindenki fejében él egy körülbelüli összeg, amelyet az esküvőre szeretne szánni. Ezt kellene egy kicsit pontosítani ahhoz, hogy a leghatékonyabban tudjon haladni a szervezés.

Miért fontos, hogy meghatározzátok a budgetet?

Először is azért, mert általában senki sem úgy szeret nekikezdeni egy esemény szervezésének, hogy szívesen költ bármennyit. Mindenki gondol valamire, egy bizonyos összegre és higgyétek el, nektek is megnyugvás lesz, ha szabtok egy keretet. Másrészt ha meg van az esküvőre szánt költségkeret, akkor fejben, vagy akár egy táblázatban is el tudjátok osztani, hogy mire mennyi jutna. Értelemszerűen a helyszín a legnagyobb tétel, de óriási szórás van az árakban a helyszíneknél, tehát nem mindegy, hogy egy olyan helyszínt keresünk, ahol 300.000 Ft a bérleti díj, vagy belefér az is, ahol 1 millió Ft. Ezért kell a költségkeret, hogy az összes szolgáltatást be tudjuk rakni egy dobozba, fel tudjuk címkézni egy bizonyos árkategóriával. Az is fontos, hogy reálisan gondolkodjatok: ha pl. 3 millió forintotok van az esküvőre, nem fogtok tudni 150 vendéget meghívni. Ha van egy keret, akkor nagyon sok felesleges munkától és stressztől kímélitek meg magatokat. Szabhattok egy B keretet is, ami egy plusz összeg, melyhez nyúlhattok, ha valami folytán az A keretet túlléptétek. Érdemes azonban arra ügyelni, hogy a B keretben már benne maradjanak a költségek.

Hogyan tehetitek ezt meg, mi segíthet nektek ebben?

Érthető és természetes, hogy azok számára, akik még nem szerveztek esküvőt, akár hamis kép is élhet a fejében a költségekkel kapcsolatban. Különösen igaz ez a 2023-as szezonban, amikor óriási áremelkedéseken vagyunk túl, minden szolgáltatás ára megdrágult. Ez a szezon egyébként meglehetősen sok kihívást állít elénk. Ha ti is szervezési nehézségekkel küzdötök, ajánlom EZT a blogbejegyzést.

Mindenképpen segíthet, ha tájékozódtok szolgáltatóktól, ajánlatokat kértek be, összehasonlítjátok azokat, de az is nagyon hasznos lehet, ha budget ügyben, mintegy a szervezés nulladik lépéseként részt vesztek egy esküvőszervezővel való konzultáción. Ő abszolút képben lesz az árakkal és személyre szabottan fog tudni segíteni nektek a saját költségvetésetek kialakításában. Érdemes egy listát készítenetek az általatok kívánt szolgáltatásokról. Pl. ha nem szeretnétek filmest, csak fotóst, akkor értelemszerűen így oda kisebb összeget kell majd csoportosítani.

Fotó: Canva.com

Hogyan tudjátok majd tartani a keretet?

Minden szolgáltatóval kössetek szerződést, melyben többnyire fixálva vannak az árak. Helyszín, dekoráció esetében teljesen elfogadható, ha belekerül a szerződésbe egy olyan passzus, hogy az infláció mértékével, vagy x%-kal növekedhetnek a költségek az alapanyagok árának változása függvényében. Itt viszont próbáljatok abban megállapodni, hogy a %-os emelkedés fixálva legyen, pl. maximum 15%. Ez egy jó kompromisszum a szolgáltató és a pár részéről egyaránt. Ez különösen akkor érdekes, ha mondjuk több, mint 6 hónap van még hátra az esküvőtökig.

Esküvőszervezőként tudom, hogy ez a téma nem könnyű és sok fejtörést okozhat. Ha szeretnétek, hogy segítsek nektek a budget kialakításában, foglaljatok hozzám egy időpontot tanácsadásra az időpontfoglalómon keresztül.

Ha tetszett a bejegyzés, minden megosztásért hálás vagyok! További esküvős sztorikért, ötletekért, tippekért, kulisszatitkokért pedig olvassátok rendszeresen a blogomat, kövessetek Instagramon és Facebook-on, és iratkozzatok fel az Alida Wedding hírlevelére! Megtaláltok a TikTokon és a Pinteresten is.

Olvastad már?

Kérj ajánlatot!

Amennyiben érdeklődsz az általam kínált szolgáltatás iránt, kérlek, töltsd ki az alábbi mezőket és felveszem veled a kapcsolatot.

A *-gal jelölt mezőket kérjük kitölteni!

Wedding Academy
Eszsze